Küresel Mülteci Forumu, 16-18 Aralık, Cenevre’de Toplanıyor

Dünya “geçen on yılın ardından” Mültecilerle ilgili Konuşmak İçin Cenevre’de Toplanıyor.

Dünyanın mülteci sorunlarına cevap verme biçimini değiştirmeyi amaçlayan üç günlük bir küresel toplantı bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde  başlıyor.

İlk Küresel Mülteci Forumu, mültecileri, devlet ve hükumet başkanlarını, BM liderlerini, uluslararası kurumları, kalkınma örgütlerini, iş liderlerini ve sivil toplum temsilcilerini diğerlerinin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Ofisinin evi olan Palais des Nations’de bir araya getiriyor.

UNHCR Forum’a İsviçre ile birlikte ev sahipliği yapıyor ve Kosta Rika, Etiyopya, Almanya, Pakistan ve Türkiye’den katılımlarla ortaklaşa yürütülüyor. Forumun amacı, mültecilere ve içinde yaşadıkları topluluklara yardımcı olmak için çeşitli aktörlerden yeni yaklaşımlar ve uzun vadeli taahhütler üretmektir. Dünya çapında 70 milyondan fazla insan savaş, çatışma ve zulüm yüzünden yerinden edildi. 25 milyondan fazlası mülteci, uluslararası sınırlardan kaçtı ve evlerine dönemiyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, “Mülteci sayısının arttığı on yıllık bir zamanın ardından doğuyoruz. Bu hafta düzenlenecek olan  ilk Küresel Mülteci Forumunda, aradan geçen yıllarda öğrendiğimiz şeylere bakarak yaptıklarımıza ve yapamadıklarımıza odaklanmalı, mültecileri ve onları barındıran ülke ve toplumları desteklemek için  önümüzdeki on yılda neler yapabileceğimize bakmalıyız. Bu nedenle bu Forum, “Mültecilerle İlgili Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne olan ortak bağlılığımızı ortaya koyma ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin arkasından kimseyi bırakmama isteğimizin arkasında toplanmaya yönelik bir fırsat ”dedi.

Kaynak: https://www.unhcr.org/news/press/2019/12/5df34f7c4/world-gathering-refugees-opens-geneva-decade-displacement.html

0 Paylaşımlar

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.