En uzun iklim görüşmeleri sözde “uzlaşma” ile sona erdi

BM iklim müzakerelerinin en uzunu Madrid’de sözde “uzlaşma” ile sona erdi.

Müzakerelerde yorulan delegeler karbon salınımına yönelik küresel önlemlerin artırılması yönündeki temel sorun üzerinde anlaşmaya vardılar. Gelecek yıl Glasgow’da yapılacak bir sonraki büyük konferansta, tüm ülkelerin iklim konusunda yeni sözler vermeleri gerekecek.  Çünkü “Karbon piyasası” dahil olmak üzere pek çok sorun üzerinde yaşanan anlaşmazlıklar bir sonraki toplantıya kadar ertelendi. Anlaşmaya varılan konular ise şunlar:

  1. Gelecek yıl Glasgow’da yeni geliştirilmiş karbon emisyonunu azaltacak önlem önerileri ile masaya gelinmesi konusunda anlaşıldı.
  2. Grönland’da buzların erimesinin hızlandığı konusunda anlayış birliği oluştu.
  3. Güney Sudan sulak alanlarından metan nabzı tespit edildi
  4. Ekstra iki gün ve gece süren görüşmelerin ardından delegeler gelecek yıl Glasgow konferansı sırasında masaya yeni ve geliştirilmiş karbon kesme planları getirme konusunda anlaştılar.

Gelecek yıl yapılacak olan konferansta tüm taraflar küresel iklim değişikliği konusunda bilimin söylediği ile uygulamalar arasında oluşan dev açıklığı ele almaları gerekecek. Aksi taktirde 2030 yılında bu konuda ön görülmüş olan bütün eşikler aşılmış olacak. AB ve bazı küçük adalar tarafından ısrar edilen temel konulara ABD, Çin, Brezilya ve Hindistan gibi ülkeler karşı çıkmaktalar.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sonuçtan hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Guterres: “Uluslararası toplum, iklim kriziyle mücadelede istekliliği gösteren karbon salınımını ve kirliliği azaltma, adaptasyon ve finansman konularında önlerine gelen  önemli bir fırsat kaybetti” dedi.

Bu arada, Paris anlaşmasının mimarlarından biri olan , Avrupa İklim Vakfı’ndan Laurence Tubiana sonucu “gerçekten çok karışık bir çanta ve bilimin bize söylediklerinden uzak bir çığlık” olarak nitelendirdi. Tubiana: “Madrid’de sorunluluk alması gereken büyük oyuncular beklentileri karşılamadılar, ancak Avrupa, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin ilerici bir ittifakı sayesinde, büyüklerin kirletici iradesine karşı mümkün olan en iyi sonucu aldık.” dedi. Bununla birlikte karbon pazarı dahil olmak üzere sıkıntılı ve anlaşmaya varılması zor konulardaki kararlar  Glasgow’a kadar ertelenmiş oldu.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/science-environment-50799905?ocid=wsnews.chat-apps.in-app-msg.whatsapp.trial.link1_.auin

0 Paylaşımlar

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.