Suriye’de İç Savaş Belirsizliğini Koruyor

Aralık 2018’de, ABD Başkanı Donald J. Trump, Suriye’de kalan yaklaşık iki bin ABD askerini geri çekme kararını açıkladı. 16 Ocak 2019’da Menbic’de, İŞİD tarafından yapıldığı iddia edilen bir saldırıda dört Amerikalı da dahil olmak üzere en az on dokuz kişiyi öldürüldüğü ileri sürüldü. Bu saldırıdan önce, Suriye tarafından yapılan saldırılarda yalnızca iki Amerikalı öldürülmüştü. ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon, İŞİD’e karşı askeri operasyonları sürdürmeye devam ediyor. Bu ortan altında ABD’nin geri çekilme kararı diğer aktörlerin yanı sıra İran, İsrail, Rusya ve Türkiye de dahil olmak üzere bölgede yer alan diğer unsurların Suriye iç savaşı içindeki rolünün yanı sıra Suriye’nin geleceği konusundaki belirsizlikleri de artırdı.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan tahminlere göre, savaşın başlamasından bu yana Suriye’de 400.000’den fazla insan öldürüldü. BM, 2019 Ocak ayından bu yana, 5,6 milyondan fazla ülkeden kaçtığını ve 6 milyondan fazla ülke içinde yerinden edildiğini bildirdi. Birçok mülteci Ürdün ve Lübnan’a kaçtı ve zaten zayıf altyapıları ve sınırlı kaynakları zorladı. Türkiye’ye 3,4 milyondan fazla Suriyeli kaçtı ve birçoğu Avrupa’ya sığınmaya çalıştı.

Bu arada, Suriye’deki vekalet savaşlarını desteklemek için silah ve askeri teçhizat, eğitim, hava saldırıları ve hatta birlikler de dahil olmak üzere dış askeri müdahaleler çatışmayı daha da uzatma potansiyeli taşıyor. Dış aktörler iç savaşın daha da karmaşıklaştırarak istenmeyen bir noktaya doğru evrilmesi ihtimalini artırıyor. Devam eden çatışmalar, terörist grupların yeniden canlanmasına yardımcı olabilir.
(Kaynak: https://www.cfr.org/interactive/global-conflict-tracker/conflict/civil-war-syria)

0 Paylaşımlar

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.