Sudan İç Savaşında Barış Mümkün mü?

Güney Sudan’da Aralık 2013’te iç savaşın başlamasından bu yana,  tahmine göre  50.000’den fazla insan öldürüldü ve dört milyona yakın insan ülke içinde yerinden edildi ya da komşu ülkelere kaçtı. Anlaşmazlığı sona erdirmek amacıyla Cumhurbaşkanı Salva Kiir ve muhalefet lideri ve eski Başkan Yardımcısı Riek Machar’a baskı sağlamak için  ABD ve BM silah ambargosu  dahil olmak üzere 2018’de Güney Sudan’a yönelik bölgesel ve uluslararası baskılarda artış sağladı.

Güney Sudan’daki yaklaşık beş yıllık iç savaştan sonra, Kiir ve Machar, Haziran 2018’de Uganda ve Sudan’ın arabuluculuk yaptığı müzakerelere katıldı. O aydan sonra, Kiir ve Machar, ateşkes ve müzakere taahhüdünü içeren Hartum Anlaşma Beyanını imzaladılar. Bu analaşma savaşı sona erdirmek için bir güç paylaşımı anlaşması mahiyetindedir. Sonraki haftalarda yaşanan bazı ihlallere rağmen, Kiir ve Machar, 2018 yılının Ağustos ayında nihai bir ateşkes ve iktidar paylaşımı anlaşmasını imzaladı.  “Güney Sudan’daki Çatışmanın Çözümüne İlişkin Yeniden Canlandırılmış Anlaşma” olarak adlandırılan anlaşma, yeni bir güç paylaşım yapısı içerdi ve Machar’ı başkan yardımcısı olarak yeniden görevlendirdi.

Ekim 2018’in sonunda Machar, iç savaşın sonuna işaret eden ülke çapında bir barış kutlaması için Güney Sudan’a döndü. Bununla birlikte, daha önce yapılan birçok barış anlaşmasına rağmen devam eden saldırı ve ihlal raporları nedeniyle, kırılgan barışın tutamayacağı endişeleri taşınmaktadır.

(Kaynak: https://www.cfr.org/interactive/global-conflict-tracker/conflict/civil-war-south-sudan)

0 Paylaşımlar

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.